Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest wypracowanie rozwiązań akceptowanych przez wierzycieli i Państwa firmę, co obejmuje w szczególności odroczenie terminu spłat, rozłożenie ich na raty dopasowane do możliwości płatniczych, zmniejszenie wysokości zobowiązań Państwa firmy ( patrz kalkulator korzyści), zmiana zabezpieczeń, konwersja wierzytelności na udziały lub akcje – to tylko niektóre ze sposobów restrukturyzacji zobowiązań.
Doradca restrukturyzacyjny MELIUS Sp. z o.o., w okresie 4 miesięcy efektywnie negocjuje z wierzycielami Państwa firmy. Grupowy charakter postępowania restrukturyzacyjnego (układem objęta jest grupa wierzycieli) pozwala całościowo zrestrukturyzować zobowiązania Państwa firmy, w tym publiczno-prawne ( ZUS, US, PFR i inne). Tryb zbierania głosów wierzycieli nad układem, rekomendowany jest przez MELIUS Sp. z o.o., w zależności od ilości wierzycieli, charakteru wierzytelności i Państwa decyzji czy restrukturyzacją obejmujemy część czy tylko całość zobowiązań. W przypadku konieczności MELIUS Sp. z o.o. zwołuje zgromadzenie wierzycieli, które jak pokazuje praktyka, pozwala na przeforsowanie trudnych sytuacji z wierzycielami, zwłaszcza tymi niechętnie odnoszącymi się do zmiany warunków spłat. Przyjęcie układu następuje wówczas, gdy wypowie się za nim większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos, mających co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługującym głosującym wierzycielom. Co istotne układ zostanie przyjęty, gdy głosowanie następuje w grupach wierzycieli, choćby nie uzyskał wymaganej większości w niektórych z grup, jeśli wierzyciele mający łącznie dwie trzecie sumy wierzytelności głosujących za przyjęciem układu, a pozostali wierzyciele zostaną zaspokojeni w stopniu nie mniej korzystnym niż w przypadku upadłości. Preferencja zawarcia układu pozwala Państwa firmie obiektywnie liczyć na pozytywny scenariusz, mimo sformalizowanego trybu liczenia głosów, czy dodatkowych obowiązków doradcy restrukturyzacyjnego w zakresie wykazania i skonfrontowania stopnia zaspokojenia w alternatywnym scenariuszu upadłości. Często jest też tak że w toku postępowania restrukturyzacyjnego MELIUS Sp. z o.o. doprowadza do zawarcia ugody z wierzycielami, którzy odstępują od dalszego procedowania i zatwierdzania jej przez sąd, nie mniej jednak jej parametry zaspakajają interesy wszystkich zainteresowanych stron.
Przykład: W toku postępowania restukturyzacyjnego uczestniczyło dwóch wierzycieli instytucjonalnych, przy czym Bank N. posiadał wierzytelności w wysokości 3,5 mln zł, zaś drugi Bank W. w wysokości 230 tysięcy złotych. Zwołane zgromadzenie wierzycieli odbyło się bez udziału Banki N. który w rezultacie musiał zgodzić się na przyjęte propozycje układowe, zmieniające raty płatności, obniżając je z co comiesięcznych 35 000 na pułap 20 000 złotych. Tzw. niegłosujących wierzycieli nie uwzględnia się przy liczeniu głosów i sumy wierzytelności niezbędnych do przyjęcia układu.
Skontaktuj sięW okresie trwania postępowania o zatwierdzenie układu Państwa firma korzysta z dobrodziejstwa ochrony przed egzekucją, na mocy art. 312 p.r.
Począwszy od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, przypominamy dzień ogłoszenia w KRZ, zgłaszany przez doradcę restrukturyzacyjnego MELIUS Sp. z o.o., postępowania egzekucyjne skierowane do majątku Państwa firmy, wchodzącego w jego skład, ulegają zawieszeniu z mocy prawa. Nieliczne wyjątki dotyczą kwalifikowanych zobowiązań jak świadczeń alimentacyjnych, rent z tytułu odszkodowań za wywołane choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierć czy dożywotniej renty, Z praktyki doradcy restrukturyzacyjnego można zauważyć, iż organy egzekucyjne ( komornik, Naczelnik Urzędu Skarbowego, organy samorządu terytorialnego), z urzędu, wydają postanowienia o zawieszeniu prowadzonych egzekucji, tym nie mniej MELIUS Sp. z o.o. niezwłocznie po dokonaniu obwieszczenia w KRZ o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego zawiadamia organ egzekucyjny i domaga się zawieszenia egzekucji, następnie zaś wydania pobranych i nie przekazanych środków pieniężnych Państwa firmie. Co warte podkreślenia, skierowanie egzekucji do majątku restrukturyzowanej firmy jest niedopuszczalne po otwarciu postępowania i często jest tak, że koszty egzekucyjne z tym związane obciążają wierzyciela, albowiem działania takie są z mocy prawa niezasadne. Ochrona przed egzekucją trwa do momentu prawomocnego rozstrzygnięcia w przedmiocie zatwierdzenia układu, o ile odpowiedni wniosek został złożony. Zwyczajowo mówimy o okresie od 5 do nawet 12 miesięcy od dnia zainicjowania restrukturyzacji Państwa firmy. W międzyczasie doradca restrukturyzacyjny MELIUS Sp. z o.o. rekomenduje otwarcie nowego rachunek bankowego, który nie będzie mógł zostać objęty egzekucją co pozwoli Państwa firmie na odzyskanie swobody realizacji płatności za jego pośrednictwem. Możliwe jest też uchylanie aktywnych egzekucji, wedle reguła art. 312 p.r., wymaga to jednak uzyskania zgody sądu restrukturyzacyjnego.
Przykład: Spółka S. posiadała zajęte rachunki bankowe przez komornika z Tarnowskich Gór, uniemożliwiając tym samym bieżącą działalność podmiotu. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego spowodowało zawieszenie egzekucji, wstrzymanie działań komorniczych, zaś nowy rachunek bankowy skierowanie środków pieniężnych na rzecz utrzymania Spółki S. i realizacji jej przedsięwzięć.
Skontaktuj sięW toku postępowania o zatwierdzenie układu Państwa firma normalnie prowadzi działalność gospodarczą, nadzorca układu nie sprawuje zarządu, gdyż ten w dalszym ciągu pozostaje w gestii restrukturyzowanej firmy.
Zasada ta ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza tam gdzie działalność gospodarcza wykonywana jest osobiście, oparta o wieloletnie relacje z kontrahentami, dla których pojawienie się podmiotu trzeciego, o charakterze sądowym, może wywoływać obiekcje co do zasadności dalszej współpracy. Doradca restukturyzacyjny spółka MELIUS Sp. z o.o. zasadniczo nie ingeruje w sposób prowadzenia restrukturyzowanej firmy, nie narzuca żadnych rozwiązań organizacyjnych, modelu współpracy, nie ingeruje w politykę zatrudnieniową, aczkolwiek zawsze stara się swoje uwagi związane z dostrzeżonymi obszarami do poprawy wyrażać na tyle jasno by restrukturyzowana firma mogła je zaimplementować lub przy najmniej rozważyć. Rolą doradcy restukturyzacyjnego nie jest jednak zastępowanie przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym, czy też stanie się stroną Państwa firmy. Preferowany model współpracy z restrukturyzowanymi firmami spółka MELIUS Sp. z o.o. opiera o poszanowanie Państwa firmy i jej dorobku. Oczywiście też wspomnieć należy na uregulowania prawa restrukturyzacyjnego w zakresie tzw. czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, obejmującymi wszystko to co przekracza załatwianie bieżących sprawy, eksploatacją poszczególnych składników majątkowych i utrzymywaniem ich w stanie zdatności do użytku.
W tym kontekście czynności takie jak zbywanie nieruchomości, ich obciążanie, oddawanie do używanie, co tyczy się również gospodarstwa rolnego jak i darowizny wymagają zgody doradcy restukturyzacyjnego spółki MELIUS Sp. z o.o., pod rygorem nieważności. Zgoda ta może być udzielona również w terminie 30 dni od daty dokonanie określonej czynności przekraczającej zwykły zarząd. Z prawem restrukturyzowanej firmy do wykonywania zarządu własnego, bo o tym mówimy, związane są jednak powinności informacyjne względem doradcy restrukturyzacyjnego, czy to udostępniania dokumentów związanych z jego majątkiem, czy kontroli zabezpieczenia mienia, jednak li tylko w celu ochrony przed utratą wartości. Brak stygmatyzacji Państwa firmy, zamknięty obieg informacji w ramach systemu KRZ, , zachowanie zarządu własnego nad restrukturyzowaną firmą, zdaniem doradcy restrukturyzowanego stanowią znaczącą zachętę do preferowanego trybu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Skontaktuj sięOkres ochrony związany z wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego przez doradcę restrukturyzacyjnego spółkę MELIUS Sp. z o.o., czteromiesięczny okres gwarantowany prawem, daje możliwość zainicjowania działań naprawczych w Państwa firmie.
Jest to dobry czas do analizy przyczyn sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, określenia celów działań naprawczych oraz narzędzi jego realizacji. Spójna i dobra koncepcja zmian będzie podstawą planu restrukturyzacji, który przedstawiony wierzycielom, otwiera drogę do wypracowania konstruktywnej ugody. Podstawowym obowiązkiem i narzędziem pracy z Państwa firmą jest plan restrukturyzacyjny, w tym wstępny – sporządzany już na etapie otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Minimalny wymóg wstępnego planu restrukturyzacyjnego Państwa firmy zawiera analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej, wstępny opis i przegląd planowanych środków restukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów oraz wstępny harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych. Analiza przyczyn trudnej sytuacji powinna zawierać wyodrębnienie na przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne. Opis kierunków działania do ochrony przed upadłością powinny zaś wskazywać konieczne działania, by niepożądane zjawiska w restrukturyzowanej firmie ponownie nie zaistniały. Harmonogram wprowadzonych działań winien być dostosowany do planowanych wydatków i ich sfinansowania. Zasadniczo wstępny plan restukturyzacyjny jest zarysem właściwego planu restukturyzacyjnego, składanego przecież do sądu -na końcu postępowania o zatwierdzenie układu wraz z wnioskiem o jego zatwierdzenie, dlatego jego wymogi zostały dodatkowo sformalizowane w zakresie treści, o czym stanowi art. 10 p.r. Rolą doradcy restrukturyzacyjnego MELIUS Sp. z o.o. jest min. by plan ten był wiarygodny i zgodny z wymogami formalnymi, bowiem jego istotność to również legitymizacja propozycji układowych, przekonywanie wierzycieli Państwa firmy do oddania głosu za przyjęciem układu. Finalnie zaś plan restukturyzacyjny Państwa firmy podlega ocenie wykonalności w okresie wykonywania układu, gdzie każde kwartalne sprawozdanie do niego się również odnosi.
Przykład: Wstępny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych przewidywał dla restrukturyzowanej Firmy podjęcie działań w celu prowadzenia rentownej działalności. Podniesiono w nim min. że właściciel restrukturyzowanej firmy posiada niezbędną wiedzę, doświadczenie i narzędzia do skutecznego funkcjonowania w ramach profilu działalności firmy. Dalsze funkcjonowanie firmy – generowanie z niej dochodu – z wykorzystaniem marki firmy - daje możliwość zaspokojenia wierzytelności. Dodatkowo utrzymanie i sprawne dzianie firmy pozwoli utrzymać (podnosić) zatrudnienie (korzyść społeczna) oraz generować wpływy podatków i świadczeń publiczno-prawnych (korzyści publiczne). W planie wskazano że celem działań naprawczych jest: - utrzymanie i podnoszenie potencjału firmy – ilość zleceń przy zachowaniu ich rentowności - dostosowanie poziomu obciążeń wynikających z obsługi zobowiązań do realnych możliwości przedsiębiorcy oraz - spłata zobowiązań wobec wierzycieli i terminowe realizowanie płatności w oparciu o nowy harmonogram ich spłat. Zaproponowano zmiany i proponowane narzędzia jak: - w obszarze płynnościowym – dostosowanie obciążeń finansowych do zdolności firmy. Ustalenie możliwych do pokrycia rat miesięcznych w oparciu o uzyskiwany dochód w zawartym porozumieniu z wierzycielami. Rozłożenie w czasie spłaty zobowiązań finansowych, co pozwoli na zmniejszenie miesięcznych obciążeń związanych z ich obsługą.
Skontaktuj sięOd dnia obwieszczenia o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu do dnia jego umorzenia spłata świadczeń Państwa firmy, wynikających z wierzytelności objętych układem (np. kredyty) jest niedopuszczalna, co oznacza, że spłata zobowiązań w okresie 4 miesięcy trwania procesu jest wstrzymana.
Restrukturyzowana firma nie tylko nie musi ale i nie może wykonywać zobowiązań objętych układem. Układem zaś objęte są wszystkie Państwa zobowiązania powstałe przed dniem otwarcia postępowania, co jak wiemy następuje poprzez obwieszczenie w KRZ dokonane przez doradcę restrukturyzacyjnego spółkę MELIUS Sp. z o.o., za wyjątkiem wierzytelności alimentacyjnych, związanych z chorobami, roszczeń o wydanie mienia i zaniechanie naruszania praw. W przypadku spłaty, wbrew komentowanemu zakazowi, wierzyciel byłby zobowiązany do zwrotu świadczenia na podstawie przepisów o nienależytym świadczeniu. Warto jednak pamiętać o konieczności regulowania zobowiązań bieżących, związanych z najmem, dzierżawą, leasingiem operacyjnym, by nie narazić się z jednej strony na wypowiedzenie tych umów, z drugiej zaś na zarzut domniemania niewykonalności układu – co często sądu zatwierdzający układ z wierzycielami podnosi gdy dostrzega nieregulowane bieżące zobowiązania.
Przykład: Przedsiębiorca N. zgłosił się do Spółki MELIUS Sp. z o.o. jako doradcy restrukturyzacyjnego, który po otwarciu postępowania poinformował o tym bank M. Pobrane po dacie otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego środki pieniężne z jego rachunku, zostały mu zwrócone jako niepodlegające zajęciu w toku postępowania.
Skontaktuj sięProces daje ochronę co do zakazu rozwiązywania niektórych umów, istotnych z punktu widzenia restrukturyzowanej firmy, zapewniając ciągłość funkcjonowania.
Inną korzyścią zainicjowania postępowania restrukturyzacyjnego Państwa firmy, w okresie trwania postępowania o zatwierdzenie układu, jest niedopuszczalność wypowiedzenia przez wydzierżawiającego lub wynajmującego umowy najmu lub dzierżawy lokalu albo nieruchomości, w których prowadzone jest przedsiębiorstwo Państwa firmy. Oczywiście zasada ta ma na celu zachowane istnienia restrukturyzowanej firmy i uniknięcie upadłości. Ograniczenie rozwiązywania umów opisanych powyżej tyczy się wyłącznie wynajmującego czy też wydzierżawiającego. Wyłączeniem komentowanej reguły art. 256 p.r. jest upływ czasu albo porozumienie Państwa firmy z wierzycielem czy niewykonywanie zobowiązań nieobjętych procesem restrukturyzacyjnym prowadzonym przez doradcę restrukturyzacyjnego MELIUS Sp. z o.o. W przypadku gdyby wynajmujący złożył oświadczenie o wypowiedzeniu Państwa firmie umowy dzierżawy lub najmu jest ono niedopuszczalne, co oznacza że jest nieważne, gdyż niezgodne z art. 256 p.r. i 58 kodeksu cywilnego. Umowa nie ulega wówczas rozwiązaniu, a wszelkie ewentualne powództwa np. o wydanie rzeczy zostaną w stosunku do restrukturyzowanej firmy oddalone. Istotne jest że proces restrukturyzacyjny, w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem umów dzierżawy lub najmu, stosuje się odpowiednio do innych umów. Przykładowo do umowy kredytu, rachunku bankowego, gwarancji, akredytyw, oraz innych umów o tzw. podstawowym znaczeniu dla prowadzenia Państwa restrukturyzowanej firmy. Spis umów o podstawowy znaczeniu sporządza doradca restrukturyzacyjny MELIUS Sp. z o.o. i składa do akt sprawy w terminie trzech tygodni od dnia otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Warto nadmienić iż w toku postępowania restukturyzacyjnego często mamy do czynienia z umowa leasingu, gdzie również i te umowy podlegają ochronie przed rozwiązaniem, przy czym należy rozróżnić leasing operacyjny ( środek trwały leasingodawcy) gdzie czynsz leasingu ulega proporcjonalnemu podzieleniu, analogicznie jak czynsz najmu, które to jeśli dotyczą okresu po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego winny być uiszczane na bieżąco. Inaczej sytuacja przedstawia się w związku z leasingiem finansowym restrukturyzowanej firmy ( środek trwały leasingobiorcy), tu wszystkie raty są objęte postępowaniem restukturyzacyjnym, z związku z czym Państwa firma ich nie płaci do dnia zakończenia postępowania restukturyzacyjnego.
Przykład: Firma składowa nie regulowała zobowiązań z tytułu czynszu. Właściciel nieruchomości podjął szereg działań w celu pozbycia się Firmy składowej ze swojej nieruchomości. Po otwarciu postępowania restukturyzacyjnego złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy dzierżawy, które okazało się nieważne z uwagi na ochronę prawną restrukturyzowanej Firmy składowej. Firma uzyskała również zabezpieczenie przed naruszeniem posiadania, dlatego właściciel nieruchomości musiał udostępnić jej plac składowy, biura i pozostały majątek.
Skontaktuj sięDo uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego mogą przystąpić przedsiębiorstwa w dowolnej formie organizacyjnej, m.in.:
Postępowanie jest dedykowane dla przedsiębiorstw niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością.
Kryterium wystarczającym do możliwości otwarcia postępowania jest uzasadnione przekonanie utraty płynności przez firmę i chęć zapobiegnięcia jego skutkom.
Dowiedz się więcej
Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.